Egy modern armilláris gömb mutatja a fényt nekünk az olasz Alpokban

Az olasz Alpokban, a Hochjochferner-gleccser csúcsán található Olafur Eliasson legújabb alkotása, az Our Glacial Perspectives nevű installáció, amely azt a küldetést kapta, hogy a globális felmelegedést az absztrakt koncepciók Akropoliszáról leemelje a kézzelfoghatóság és azonnaliság világába.

Az installáció egy armilláris gömb túlméretezett, bejárható másának tekinthető. Ez ugye egy körgyűrűkből álló csillagászati eszköz, amelyet főként az ókorban és a középkorban használtak, és gyakran emlegették az égbolt modelljeként.

Az armilláris gömb

A sárgaréz gyűrűk az éggömb legfőbb köreinek – ekvátor, ekliptika, meridián, horizont, térítő- és sarkkörök stb. – feleltek meg, a szerkezet központjában egy gömb foglalt helyet, amely eleinte a Földet, majd később, a heliocentrikus világ beköszöntésekor a Napot demonstrálta. Segítségével a központi bolygó körüli csillagok mozgását is figyelhették, illetve modellezhették, majd a középkor elején eltűnt Európából, és csak később, az arabok közvetítésével jelent meg ismét az öreg kontinens tudományos életében. Idővel egyre tökéletesebb modelleket alkottak, és

a reneszánsz korban az armilláris gömbök már a bölcsesség, a tudás és a hatalom szimbólumai voltak.

De térjünk vissza az installációhoz, amelynek a gyűrűi már acélból készültek, továbbá kék színű üveglapok teszik a szerkezetet még modernebbé és látványosabbá. Akárcsak a klasszikus armilláris gömb esetében, a gyűrűk révén itt is megjelölhető a horizont vonala a különböző kardinális irányokkal együtt, és nyomon követhető a Nap mozgása.

Sebastian Behmann, a Studio Olafur Eliasson tervezési részlegének vezetője szerint az installáció helyszínének kiválasztása kulcsfontosságú volt, ugyanis a látogatók kapcsolatba léphetnek egy olyan gleccserrel, amelyet közvetlenül fenyeget a klímaváltozás, az elmúlás veszélye.

„Nagyon sok bizonyítékunk van arra, hogy a közvetlen tapasztalatok hatékonyabban meggyőznek minket a klímaváltozás valóságáról, mintha csak olvasnánk róla.”

A valóság ugyanis az, hogy 1850 óta az alpesi gleccserek elveszítették felületük 40 százalékát és térfogatuk mintegy felét, csökkentve a napfény visszaverődésének a képességét, ezáltal pedig tovább gyorsítva a globális felmelegedést. Ennek eredményeként az elmúlt évszázadban 2 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet az Alpokban, miközben a globális hőmérséklet csupán eggyel nőtt.

Kilenc fémív övezi azt a 410 méteres utat, amely a gleccser gerincén át vezet a lelátóig – ezek a Föld öt jégkorszakát képviselik, míg a négy fekete az ezek közötti átmeneti időszakokat.

Az installáció fő célja az, hogy minden látogatónak lehetőséget adjon arra, hogy a bolygó, illetve a világegyetem kontextusában mérlegelje saját és az emberiség cselekedeteit, és tegyen az élhetőbb, fenntarthatóbb jövőért. Sebastian Behmann szerint ugyanis

„az installáció egyfajta erősítőként szolgál a világban lezajló folyamatok megtapasztalásához, és lehetőséget ad nekünk a mély elmélkedésre.”

Ez is érdekelhet:

Fotókeret vagy ultramodern szaletli? Csak nézőpont kérdése!

Első ránézésre nem is lehet megállapítani.

(Forrás: Dezeen)

Sebastian Behmann | Studio Olafur Eliasson | gleccser | installáció

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom