A magyaros tapasbár szóösszetétel elsőre szinte provokációnak hangozhat, de az Andrássy Food and Wine az egyik legjobb dolog, ami az elmúlt hónapokban a fővárosi gasztroszcénában történt.
Régen volt, amikor a spanyol tapasbárok újdonságnak számítottak a fővárosban, és szerencsére közülük néhánynak sikerült mélyen gyökeret eresztenie a város gasztrotalajába. Ezek a hispán konyha által ihletett helyek értelemszerűen kizárólag a spanyol kulinária remekeit kínálják, de a kétezres évek második évtizedére eljutottunk oda, hogy egy magyaros csavarral prezentált tapasbár is megjelenjen a fővárosban.
Ez az étterem nem más, mint az egykori Klassz helyén megnyitott Andrássy Food and Wine, ami a magyar és spanyol konyhát tökéletesen elegyítő, friss szellemiséget képviselő hibrid.
Nem véletlenül említettem a magyaros jelzőt, hiszen ha átfutjuk az étlapot, egytől egyig hazai ihletésű tételekkel találkozhatunk: van káposztás derelye, rántott gomba, sárgaborsó főzelék császárral vagy szarvasragu nudlival. Az ételekkel és azok elnevezéseivel nincs flancolás, a fogások egyszerűek, de – ahogy azt mondani szokás – nagyszerűek.
Szerencsém volt több előételt is megkóstolni, például a csülök terrine-t, ami a hozzáadott tormahabbal igazi mestermunka. Nem vagyok nagy rajongója a terrine-eknek, de a csülkös verziót muszáj volt kipróbálnom, és csak szuperlatívuszokban tudok róla beszélni. A mellé kínált tormahab meglepő húzás volt, de a maga légies és könnyed állagával hibátlannak éreztem.
Főételekből kötelező volt tesztelni a sárgaborsó főzeléket, pedig ez a fogás a gyerekkori élmények miatt sokakban nem éppen pozitív emlékként él. Az itt kóstolható malaccsászárral megspékelt verzió viszont annyira jó, hogy ezzel kellene edukálni a jövő nemzedékét, akkor garantáltan senki sem viseltetne ellenséges érzelmekkel ez iránt a fogás iránt. Mentségemre legyen mondva, hogy felnőtt fejjel már beláttam, hogy a sárgaborsó ilyen formában – is – egyszerűen mesés, de az Andrássy Food and Wine-ban a kísérőként felszolgált malacsággal még sikerült emelniük az élményen.
A személyes kedvencem a főzelék lett, még úgy is, hogy a másik főétel egy szarvasragu volt. Ez a fogás engem erősen emlékeztetett egy klasszikus boeuf bourguignon-ra, amit szerencsére szintén nagyon kedvelek. Mondjuk nudlit én még egyszer sem tettem köretként a burgundi marha mellé, de az igazság az, hogy rendkívül dukált a szarvasraguhoz, szóval követendő példa!
Restellem, de több ételre nem jutott energiám. Különösen azért sajnálom, mert az étlapot lapozgatva a reggeli szelekció iránt is feltámadt az érdeklődésem. A reggeli menünek is a hazai vonal adja a gerincét, szóval még visszatérek pótolni a hiányosságokat.
A hely nevéből adódóan az ételek mellett a borokra is nagy figyelem jut – végül is egy tapas mellé a bor elengedhetetlen –, és természetesen ebben az esetben is a hazai produktumok számítanak dominánsnak. A magyar borok hangsúlyossága az étterembe lépve egyből arcon csapja az embert, ugyanis az enteriőrt borospalackokkal díszítették, így senkiben sem maradhat kérdés, hogy milyen italt is válasszon a finomságok mellé.
Izgalmas, új és eredeti koncepciót képvisel az Andrássy Food and Wine: ami egyszerre bisztró és lounge, ami tökéletesen alkalmas baráti összejövetelre, egy üzleti megbeszélésre, vagy egy randira. Örülünk, hogy már ilyen hely is akad a városban.
(Fotó, videó: Bodor Tamás)
tapas | andrássy food and wine | bor | andrássy
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!