A világ legnagyobb repülőgépe volt az An–225 Mrija, amely az ukrajnai háborúban semmisült meg, amíg karbantartásra várt a hosztomeli repülőtéren.
A teherszállítót az 1980-as években az akkor még szovjet Antonov tervezőiroda fejlesztette ki Kijevben, és hatszáznegyven tonnás maximális felszálló tömegével 2022-ben is a világ legnehezebb repülőgépe volt, amellyel akár kétszázötven tonnányi rakományt is lehetett szállítani.
A repülőgépet eredetileg a szovjet űrprogramok kiszolgálására építették,
első útján 1989-ben egy Buran űrrepülőgépet szállított Moszkva mellől a kazahsztáni Bajkonurba. Nem sokkal ezután hosszú pihenőre kényszerült, majd 2002-ben kapcsolódott be újra a vérkeringésbe, ekkor már kereskedelmi funkcióban: száznyolcvanhét tonna élelmiszert szállított Stuttgartból Ománba az ott állomásozó amerikai csapatoknak. A gépet ezután is gyakran vette igénybe az Egyesült Államok és a NATO katonai missziók ellátására.
A gép megsemmisülését az egész repülős társadalom gyászolta, a minap azonban
az Antonov cég Facebook-oldala reménykeltő üzenetet tett közzé,
amelyben a légi közlekedési közösség mellett "a civilizált világ minden, nem közömbös emberét" is megszólítja. Eszerint a nehéz idők ellenére úgy gondolják, hogy meg kell előzni a legendás repülőgépnek, a modernitás egyik szimbólumának a visszafordíthatatlan elvesztését, és el kell kezdeni az AN-225-ös újjáélesztését.
Ehhez pedig szinte minden lehetőség adott a formatervektől kezdve a tudományos és technikai dokumentációig, nem beszélve az Antonov-csapat elszántságáról. Mint a posztból kiderül, csak a szükséges pénz hiányzik, amit most közösségi finanszírozásból próbálnak előteremteni. Ennek érdekében nemzetközi alapot hoztak létre, melynek részletei szintén megtalálhatók a posztban.
A cég azért is reméli, hogy az akció sikeres lesz, mert, mint írja, az AN-225 nemcsak az Antonov, hanem az egész világ büszkesége.
A háború sok területet érinthet a légi közlekedéstől kezdve akár egészen az albérletárakig. Ugyanakkor a szolidaritás kifejezésére is számos ötlet születik.
(Forrás: The Aviationist, Wikipédia, képek: Wikimédia Commons, Pixabay)
ukrajna | Mrija | Antonov | AN-225
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!