Ennek a középkori erődnek a vízrendszere a mai mérnököket is elbűvöli

Csatornákon keresztül hűti az épületet, szökőkutakból lövell ki a tágas termekben és elbűvölő udvarokban, és bizonyos perspektívákból a permet tökéletesen keretezi a boltíveket. A víz központi szerepet játszott a Granada mellett található Alhambra palota-erőd életében.

A maga idejében a világ egyik legkifinomultabb hidraulikus hálózata volt az itteni, amely a gravitációt legyőzve juttatta a Sabika dombon található palotába a vizet a körülbelül egy kilométerrel lejjebb fekvő Darro folyóból.

Ez az ezer éves bravúr pedig még ma is lenyűgözi a mérnököket: a víz civilizációs történetének kulcsfontosságú pillanatairól szóló esszéjében az UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Programja azt írja, a modern technológia sokkal tartozik e vízzel teli kertek és fürdők örökségének.

Ahogyan a legtöbb város, úgy a Granadai Emírség is folyók mellé, ez esetben a Darro és a Genil közelébe épült, és a víz az iszlám társadalomban, vallásban valamint esztétikában is fontos szerepet töltött be. Ezt tekintették az élet eredetének, jelképezte a testi-lelki tisztaságot, ugyanakkor státusszimbólumként is szolgált.

Az andalúz városok utcáin temérdek csempézett közkutat lehetett találni, de az otthonokban is központi szerep jutott a vízforrásnak, kútnak vagy medencének, akárcsak az Alhambrában. De nem volt ez mindig így.

A 9. század óta létező erőd csak a 13. században, I. Mohamed, az első naszrida uralkodó alatt vált folyóvízzel ellátott, lakható várossá.

Korábban a mórok egyszerű kis csatornákra támaszkodtak, amelyekkel megoldották az öntözést a perzsáktól és rómaiaktól tanult módon, de a naszridák igazi innovátorok voltak ebben a tekintetben: megvalósították az Acequia Real-t, az a hat kilométeres, szóval kicsinek egyáltalán nem mondható csatornát, amely a Darróból a vizet a domboldalra szállította, és amelynek egy része ma is látható a Generalifében.

A folyásirányt egy gát segítségével felfelé fordították a domboldal felé, ahol a víz kisebb csatornákba terelődött, majd kerekek segítségével oszlott el különböző szinteken.

Innen egy medencékből, ciszternákból és csövekből álló hálózaton keresztül jutott a Generalife kertjeibe, és egy vízvezetéken a palotába.

Az alhambrai vízművek egyik legszebb példája a Palacio de los Leones oroszlános kútja, melyen tizenkét oroszlán szájából lövell ki a víz, négy csatornába folyva a terasz márványpadlójában, a paradicsom négy folyóját szimbolizálva, hogy utána továbbhaladjon, és lehűtse a palota termeit.

Míg az Acequia Real-t az idők során folyamatosan karban tartották, más, kisebb csatornák állapota leromlott. Ez történt a város legrégebbijének számító, 11. századi Aynadamaréval is, melynek elnevezése azt jelenti, könnyek kútja. Ez tette lehetővé a középkorban Granada Albaicín kerületének fejlesztését is, most pedig egy felújítási projekt keretében visszanyerheti régi fényét.

A munka a hagyományokat és az eredeti elrendezést követve zajlik a csatornának és környezetének helyreállításával, a víz pedig a félsivatagi területeket öntözi majd, élőhelyet biztosítva az őshonos növényzetnek és számos állatnak.

Az biztos, hogy van mit csodálnunk az elmúlt évezredek építészeti innovációin, a közel-keletiek egy másik bravúrja volt például az épületek hűtésére szolgáló, organikus légkondi.

(Forrás: BBC, képek: Getty Images, Unsplash)

víz | nagy sztori | granada | alhambra | spanyolország | vízrendszer

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom