Aj Vej-vej ismét feldühíti a Kína Kommunista Pártot.
Coronation a címe annak a majdnem kétórás dokumentumfilmnek, amelyet a leghíresebb kínai kortárs művész, Aj Vej-vej készített a koronavírus-járvány epicentrumáról, Vuhanról. A film a karantén első napjától az utolsóig mutatja be a város életét, főleg abból a szemszögből, hogyan szállta meg és zárta le a kínai hatalom (kis késéssel) a húszmilliós nagyvárost.
Aj Vej-vej hosszú idő óta a kínai kommunista diktatúra kritikusa, aki ellentétben sok nyugati kortárs művésszel, nem egy kényelmes nyugati demokráciából papol az elnyomó rezsimek ellen. Politikai aktivistaként már a kétezres évek elején a kínai rendőrség látókörébe került, aminek oka az volt, hogy olyan témákra irányította a figyelmet, ami tabunak számított a kínai közéletben: Tibet ügye, a korrupció szerepe a szecsuáni földrengés okozta károk terén, többpárti demokrácia stb. Noha már világhírű volt, 2011-ben letartóztatták, és nyolccvanegy napig egy úgynevezett „blacksite-on” (nem hivatalos börtön) tartották fogva, ahol meg is kínozták. 2015-ben elhagyhatta Kínát, azóta emigránsként élt Berlinben, jelenleg pedig az angliai Cambridge számít az otthonának.
„A Coronation a kínai állami ellenőrzést mutatja be a vuhani karantén első napjától az utolsóig – írják a film készítői. – Bemutatja a víruskezelésre adott brutálisan hatékony, katonai választ: napok alatt felállítottak sürgősségi kórházakat, 40 ezer egészségügyi dolgozót vezényeltek a városba az ország egész területéről, a város lakóit az otthonaikba zárták.”
Aj Vej-vej nem titkolt célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy Kína a világ szeme előtt, mégis relatíve csendben Kína a 21. századi, 2.0-s elnyomó diktatúrák tökéletes megtestesítőjévé vált.
A dokumentumfilm hat dollár, mintegy 1800 forint ellenében megnézhető a Vimeón, a trailert viszont bárki láthatja.
video | aj vej-vej | kommunista párt | diktatúra | kína | vuhan
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!