Nem járnak jól a rövid távú lakáskiadásra berendezkedők (sem) New Yorkban.
Az Airbnb kénytelen volt leállítani egyes foglalások konfirmálását, mivel kedden hatályba léptek az új szabályok, amelyek komoly változásokat hoznak – ennek pedig aligha örülnek a köztudottan magasnak számító New York-i hotelköltségeken spórolni szándékozók.
Az új regulák gyakorlatilag véget vetnek annak a szabad versenynek, aminek keretében a bérbeadók egy hétre vagy csak néhány éjszakára passzolták át a lakásaikat.
A megváltozott rendszer értelmében a harminc napnál rövidebb időtartamú bérbeadás csupán akkor engedélyezett, ha a házigazdák regisztrálnak a városnál, továbbá vállalniuk kell, hogy a bérlés időtartama alatt fizikailag is jelen lesznek a lakásban, vagyis gyakorlatilag együtt laknak a vendéggel.
Egyszerre két vendégnél többet nem szállásolhatnak el, ami azt jelenti, hogy a családok gyakorlatilag ki vannak zárva az Airbnb-zésből. Az olyan platformok, mint az Airbnb, vagy a VRBO nem dolgozhatják fel a bérbeadást a nem regisztrált házigazdák számára.
A hét elejéig kevés sikeres regisztrációt rögzítettek, a város a több mint 3800 beérkezett kérelemből alig háromszázat hagyott jóvá.
A korlátozásokat szorgalmazó tisztviselők és lakhatási érdekvédők szerint minderre azért van szükség, hogy a lakások ne váljanak de facto szállodákká. – New Yorkban a lakásoknak lakhatási célokat kell szolgálniuk – mondta Murray Cox, egy lakhatási érdekvédelmi csoport képviselője. Az Airbnb bíróságra vitte az ügyet, ahol azzal érvelt, hogy a szabályok lényegében tiltást jelentenek és ártanak a megfizethető szállást kereső turistáknak.
A kisebb lakások hostjai közül többen azt mondják, hogy igazságtalanul vették célba őket és nem értik, miért kerültek egy kalap alá a nagyobb lakóházakkal. – Szerintem ez egy komoly jelzés arra vonatkozóan, hogy a választott tisztviselőink cserbenhagytak minket – mondta egy brooklyni kétlakásos házban élő Krystal Payne, aki az egyik lakást bérbe adta, hogy így tudja fizetni a jelzáloghitelét.
A szabályozást a város tavaly januárban fogadta el, de a múlt hónapig jogi eljárások miatt nem tudták bevezetni.
Miközben a lakáskiadások több opciót jelentettek a New Yorkba érkezőknek – és nem mellesleg anyagi hasznot hoztak az otthonaikat bérbeadóknak –, egyúttal számos panaszhoz vezettek. A rendszeres bérlők amiatt méltatlankodtak, hogy az épületekből hirtelen szállodák lettek, a folyosókon idegenek járkálnak, és a lakásokban időnként partikat rendeznek. Befektetők társasházi lakásokat vagy egész sorházakat vásároltak fel, majd egy vagyont kerestek a törvény által tiltott éjszakánkénti bérbeadással.
– A regisztráció tisztaságot teremt a város régóta fennálló törvényeit betartó vendéglátók számára, és megvédi az utazókat a törvénytelen és nem biztonságos szálláshelyektől, miközben véget vet az illegális rövid távú bérbeadásoknak – mondta Christian Klossner, a város végrehajtási hivatalának ügyvezető igazgatója.
Az Airbnb globális politikai igazgatója, Theo Yedinsky valóságos csapásnak nevezte a szabályváltoztatásokat "a New York-iak és a külső kerületekben működő kisvállalkozások ezrei számára, akik az otthonaik megosztására és a turizmusból érkező bevételekre támaszkodnak a megélhetésük érdekében." – A város egyértelmű üzenetet küld potenciális turisták millióinak, akiknek innentől kezdve kevesebb szálláslehetőségük lesz New Yorkban – mondta.
A CIA Landlords Insurance utánajárt, hogy a világ különböző pontjain hol lehet a legolcsóbban Airbnb-t kivenni. A biztosító társaság öt várost emelt ki, de megnézte azt is, mely városokban a legkedvezőbbek az élelmiszerárak.
(Forrás: Independent, fotók: Getty Images)
szállás | new york | airbnb | lakáskiadás | új szabályok | szigorú
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!