Ezek a hangok segítenek megőrizni az egészséget

Egy friss tanulmány szerint a természet hangjai csökkentik a stresszt és enyhítik a fájdalom érzését is.

Három egyetem, a Carleton University, a Colorado State University és a Michigan State University kutatói a National Park Service közreműködésével tizennyolc korábbi tanulmányt elemeztek azzal kapcsolatban, hogy a természetben hallható hanghatások milyen mértékben befolyásolhatják az ember egészségét.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban publikált eredményekből kiderült, hogy a természet által keltett zajok hallgatása csökkentheti a fájdalmat és a stresszt, javíthatja a kognitív funkciókat és a hangulatot, illetve még sok minden mást is.

A kutatás arra is rávilágított, hogy egyes hangoknak milyen konkrét hatásai lehetnek:

a madarak által képzett hangok például a legerőteljesebb mértékben csökkentették a stresszt és a bosszúságot.

Az még nem teljesen világos, miért reagálunk jól bizonyos természetből érkező hangokra, de akadnak rá elméletek. Lehetséges például, hogy a víz, pontosabban a csobogás vagy a hullámok hangjai azért vonzanak bennünket, mert vízre van szükségünk a túléléshez - tehát nyugtatólag hat ránk a tudat, hogy vízforrás közelében vagyunk. Továbbá úgy érezzük, hogy a természet hangjai kevésbé fenyegetőek, mint az ember által keltett mesterséges zajoké.

A kutatók ezt követően hatvannyolc nemzeti park kétszázhuszonegy különböző helyszínén rögzített hangsávokat tanulmányozták, hogy megtudják, voltaképpen mennyire elterjedtek a természet hangjai. Az elemzés szerint a madarak és más állatok által kibocsátott hangok erősen hallhatóak voltak a helyszínek mintegy hetvenöt százalékán, míg a geofizikai hangok (víz, szél stb.) esetében ez közel negyvenegy százalék volt.

De nem csak a természet hangjai vannak jelen ezeken a helyeken: az antropogén eredetű zajok (amelyek az emberekhez, vagy az emberekkel kapcsolatos tevékenységekhez kötődő zajokat jelentik a beszélgetéstől az autódudáig) meglehetősen gyakorinak számítottak, leginkább a népszerű és emiatt rengeteg látogatót fogadó parkokban. A kutatások szerint a helyszínek 11,3 százalékában számított alacsonynak az antropogén zaj és ezzel egyetemben magasnak a természetből érkező hangok aránya. Az emberi zajok által kevésbé szennyezett nemzeti parkok közé tartoznak az Alaszkában, a Hawaii-szigeteken és az észak-amerikai kontinens  északnyugati felében található parkok, vagyis azok, amelyek távolabb esnek a városoktól.

Az egész megfigyelés azonban némiképp a 22-es csapdája, hiszen ha ezt követően többen látogatnak el a nemzeti parkokba azért, hogy élvezzék a megnyugtató hangokat, annak következtében jóval  több emberi zajt generálnak majd, ami pedig elnyomhatja a természetét.

Akinek nincs lehetősége egy közeli erdőben alkalmaznia ezt a módszert, kereshet természetes hangokat például a YouTube-on.

munkahelyi stressz észrevétlenül gyűrűzik be az életünkbe, gyakran már útközben azon aggódunk, milyen feladatok várnak ránk a nap folyamán, és ennek hogyan tudunk majd megfelelni. A stressz önmagában mentálisan és fizikálisan is befolyásolja az életminőséget, de az Egészségügyi Világszervezet szerint szív- és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet. Így csökkentheted.

(Forrás: Mental Floss, fotók: Getty Images, Pixabay)

természet | hang | egészség | csökkentés | nemzei park | stressz

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom