Egyre inkább úgy tűnik, hogy az utazási élményeink gyűjtését csak jövőre tudjuk folytatni, jó hír viszont, hogy egy ízig-vérig közel-keleti gasztrokörúthoz még a lábunkat sem kell kitennünk Budapestről. Összegyűjtöttük a közel-keleti konyha három legütősebb ételét, és azt is eláruljuk, hol lehet ezeket megkóstolni a fővárosban.
A közel-keleti konyhát a gazdag ízvilág, a friss, dús zöldfűszerek, a kiváló minőségű húsok jellemzik, de a szezonális zöldségeken alapuló vegetariánus konyhájuk is páratlan fogásokat tartogat. A mezzának nevezett előtelek, a tabikh, azaz a főételek közül azonban van három, ami messze kiemelkedik.
Faszénen grillezett bárány
A libanoni konyha előszeretettel grillezi faszénen a húsokat, az egyik legnépszerűbb alapanyag pedig a bárány, ami így kellőképpen füstös ízvilágú lesz, de megőrzi a bőkezű fűszerezés ízkavalkádját is.
Korábban egy Kebbek Kasabieh-ért elég volt csak a Baalbekig elmenni, az étterem azonban januárban bezárta kapuit, így hosszú időre el kellett köszönnünk a szaftos sült hústól és a tökéletesre főtt bulgurtól.
Jó hír azonban a libanoni konyha szerelmeseinek, hogy októberben a Duna partján újra megnyit a Baalbek, hogy ismét elkápráztasson mindenkit a tradicionális arab ételekkel és vendégszeretettel.
Tökéletes falafel tahinivel
A falafel minden kétséget kizáróan az egyik legnépszerűbb vegetariánus étel a világon, amely a Közel-Kelet minden konyháján megtalálható.
A csicseriborsóból készült, frissen sült fasírtokhoz elengedhetetlen a krémesen lágy, szezámmagból készült tahini,
ami ráadásul rendkívül egészséges is.
A TLV Eateryben, a Dob utcában messze földön híres falafelt készítenek, amit pitába töltve street foodként, de tálként is fogyaszthatunk. Ha pedig ott járunk, elképzelhetetlen, hogy ne ragadjunk le a bárpultnál egy-két igazán különleges koktélra. Persze szigorúan este 11-ig.
Arany durbincs
A durbincs az egyik legnépszerűbb hal a Közel-Keleten, amiből igazán gazdag fogások készíthetők. Különlegesnek számít az iráni gyökerekkel rendelkező Mahi Shekampor, azaz faszénen sült hal, amelybe zöldfűszeres salsát szokás tölteni, tálaláskor pedig édesköménnyel kínálják.
A budapesti Dobrumbában tengeri spárgát is társítanak hozzá, ami még jobban kiegészíti a hal ízvilágát. Ráadásul a budaiaknak már át sem kell jönniük a Duna túlpartjára ahhoz, hogy teszteljék az iráni fogást, hiszen a Széll Kálmán tér közelében megnyílt a Dobrumba testvérétterme a Pingrumba is, ahol a csodálatos belső kertben ülve is elfogyaszthatjuk kedvenc perzsa ételeinket.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
izrael | hal | étterem | budapest | libanon | tahini
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!