Ezért kell kigombolni az öltöny alsó gombját

Az öltönyviselésnek legalább annyi íratlan szabálya van, mint a borkóstolásnak. Fontos, hogy meddig ér a nadrág és a nyakkendő, nem mindegy, milyen vastag az öv, vagy milyen színű a cipő, amit az öltönyhöz választunk. De mind közül a legizgalmasabb talán a "be-nem-gombolt" alsó gomb aranyszabálya a mellényen és a zakón.

Az öltönyviselésnek és en bloc, az öltözködésnek a legtöbb szabálya teljesen világosan érthető. Valahol mindegyik az esztétikumot szolgálja, az összhangot, a finomságot, a stílust. De a gombok esetében jogosan merül fel a kérdés: miért kerül egyáltalán a zakóra az a gomb, amit úgysem gombolunk be soha?

Mert bizony örökérvényű dogma, hogy háromgombos zakónál csak a középsőt (esetleg a felsőt), kétgombosnál csak a felsőt gomboljuk – ha eddig rosszul hordtad, itt az ideje javítani.

Az ok pedig kivételesen nem divatdiktátorok furcsa hóbortjai között, hanem VII. Edward walesi herceg és angol király szokásai között keresendő.

Ő volt ugyanis, aki elkezdte a mellényét kigombolt alsó gombbal hordani, egész egyszerűen azért, mert túlságosan elhízott, és szorította volna. Annak tudatában, hogy állítólag minden étkezése tizenkét fogásból állt, ez nem is olyan meglepő...

De ugyanúgy ő volt az is, aki nem gombolta be a zakója alsó gombját sem. Az első háromgombos öltönyök ugyanis a hagyományos lovaskabátokat helyettesítették, és mivel a harmadik, legalsó gombjuk mindig derék alá ért, a furcsa gyűrődések elkerülése végett ki kellett gombolni lovaglás közben. Ezeknek a kabátoknak állított emléket a különös szokással VII. Edward, az már csak ráadás, hogy sokkal ízlésesebbnek gondolta az öltönye felső gombját is kigombolva hagyni.

A király iránti tiszteletből hamarosan minden angol és angol gyarmatokon elő férfi így kezdte el hordani az öltönyét, ma pedig már ökölszabály a kigombolt alsó gomb az egész világon.

Don Draperről stílusügyileg mindig érdemes példát venni: ritkán hibázik

zakó | mellény | király | gomb | öltöny | öltönyetikett

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom