Egy impresszionista festő ellátogat a Marsra, meglátja a kissé egyhangú, rézvörös felszínét, és úgy dönt, hogy lelket önt belé.
Aztán hazahoz belőle egy darabkát a Földre, és leteríti a Perzsa-öbölbe. Akár ez is lehetne az iráni szivárványsziget, a Hormuz eredettörténete. A szigeten található a bolygó egyik legnagyobb sókupolája, mégis a vöröses talajáról, strandjairól, valamint a nagyon változatos geológiai képződményeiről híres.
A szigetet korallzátonyok és mangroveerdők tarkítják, így a Perzsa-öböl eme csücskére
előszeretettel érkeznek inspirációra vágyó utazók, művészek, a geológia megszállottjairól nem is beszélve.
A marsi felszínhez hasonlóan a talaj itt is vas-oxidban gazdag, ez kölcsönzi a nagyon erőteljes vörös árnyalatot a vidéknek. A hegyekben pedig apatit és kvarc található, ezeknek köszönhetően törik meg a vörös dominanciát a lila és zöld árnyalatok.
A többnyire kopár, dombos, mindössze negyvenkét négyzetkilométer alapterületű sziget az ókori görögök alatt Organa, az iszlám időszakban Jarun néven volt ismert. A fontos kikötővárost, Hormuzit – amelyről a sziget a nevét kapta – a szárazföldtől hatvan kilométerre találhattuk, és egy olyan fejedelemségnek adott otthont, amely a szoros mindkét oldalára kiterjedt.
Ma Hormuzi egy háromezer fős falura apadt, ahova az ivóvizet – a csapadékhiány és a sós vidék miatt – Iránból vezetik be a szárazföld, illetve Perzsa-öböl alatt. Misztikus, kissé túlvilági fizimiskájából azonban szerencsére a sziget mit sem veszített.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: BBC)
felszín | hormuz | perzsa-öböl | víz | Mars
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!