Öt speciális fagylalt, amit lehet, hogy még sosem kóstoltál

Akinek a fagylalt a vallása, egy gombóc pisztáciáért vagy egy számára kedves bolti jégkrémért akár kilométereket is utazik, bármelyik évszakban. Ha már túl megszokott a főzött olasz, vagy annyira nem izgalmas a nagyon gyümölcsös sorbet, akkor mutatunk néhány egészen menő fagyikülönlegességet, a Fülöp-szigetekről vagy éppen Indiából. Nem csodálkoznánk, ha a thaiföldi feltekerős fagyitekercsek után a többi jeges desszert is befutna itthon. 

Kulfi – India

Nem egy gyorsan készítendő hideg édesség, de megéri a pepecs munka, hogy az Észak-Indiából származó kulfi elérje az optimális állagot. Csak nagyon jó minőségű, zsíros tejből lesz az igazi, amit hosszú órákon keresztül kell főzni és konyhai szakzsargon szerint redukálni, míg a tej körülbelül harmadára vissza nem esik, és nem kapja meg azt a csodás, harmonikus karamellás ízt, amiért annyira érdemes elkészíteni. Az utcán a pálcikás verziót árulják, de kis tálba, sőt, gyümölcsbe is halmozzák a fűszerezett tejes kulfit. Kardamom, pisztácia, kesudió, mandula, rózsavíz, sáfrány, mangó kerül bele/hozzá.

Patbingsu – Dél-Korea

Csodálkozásra semmi ok, az ázsiai konyhák, különösen a japán és a dél-koreai elég sűrűn használja az úgynevezett adzuki babot, desszertek készítéséhez is. A magas fehérjetartalmű babfélének van egy gesztenyés beütése, remek az állaga, és a patbingsu nevű fagyinak is jól áll. Minél mélyebb tálban érkezik, annál jobb, és olyan különlegességek társulhatnak mellé, mint a matcha, a mangó, a lágy, édesebb krémsajtok.

Spaghettieis – Németország

Az olaszok zömét a hideg rázza a német gegtől, hiszen egy tál spegettit formál, a paradicsomos sugó dublőrjei az erdei gyümölcsök. Pedig a legendák szerint a Mannheimben dolgozó Dario Fontanella ötlötte ki az innovációt: miért ne lehetne vaníliafagyit átpasszírozni egy krumplinyomón? Ezután került rá a piros gyümölcsszósz, parmezánként pedig a fehércsoki forgács.

A spaghettieist tejszínhabdombra építik fel, és mára már csokoládés is létezik, ami a nero di seppiát, vagyis a tintával festett tésztát idézi meg.

Halo Halo – Fülöp-szigetek

A lila jamgyökér adja a trópusi szigetvilág fagyikülönlegessének vibráló színét. A halo halo úgy működik, mint egy smoothie bowl, a legtöbb helyen testreszabható, miket válogatnánk mellé. Gyümölcsöt, magvakat, tápiókagyöngyöt, krémsajtot, müzlit, kukoricapelyhet öntenek egybe a jeges krémekkel, ebből lesz a színpompás desszert. Az extra lila szín csak akkor érkezett meg a tálba, amikor a második világháború után független lett a szigetvilág, és szerettek volna valami igazán jellemzőt kitalálni az édességükhöz. Sikerült.

Coupe Colonel – Franciaország

Éppen a franciák maradnának le a fagylaltkészítésről? Digestivként, Y pohárban szolgálják fel a coupe colonel névre keresztelt felnőtt sorbet-jellegű citromfagyit, amelyhez egy feles vodkát lódítanak, és egy mentalevéllel díszítik. Édes-savanyú, hízelgő, de mégis ütős desszert a colonel, nemcsak étkezések után, hanem nagy lakomákkor egyes fogások között is felszolgálhatnak.

A háborút követő plakátokon orosz cigarettát ajánlottak mellé, hogy egy laza csuklómozdulattal egy kis hamut is kapjanak a gombócok.

Ezt a pöccintést kihagynánk persze, de a francia sorbet bármikor jöhet!

Ez is érdekelhet:

Háromdimenziós koktélokkal könnyebben elviselhető egy forró nyári este

Beültünk a budapesti Blue Fox The Barba, hogy a hely legújabb nyári menüjével felfrissüljünk kicsit.

(Fotók: Unsplash, Getty Images)

spaghettieis | coupe colonel | fagylalt | gasztronómia | kulfi | ice cream

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom